Článek o povodních, který vyšel v Astru č.26/2002 od 1. do 7.7.2002

Čeká nás zase velká voda ?

Připravil Ing. Richard Stříbný

Když jsem byl osloven redakcí Astra, abych napsal článek k pětiletému výročí tragických záplav z počátku července 1997 a pokusil se astrologicky vysledovat, zda se tato tragická událost může v nejbližší době opakovat, bylo mi jasné, že to nebude snadná práce.

Podívejme se nejprve na astrologickou situaci, která panovala v naší republice, před osudnými červencovými dny léta páně 1997. Pro danou lokalitu a určitý rok jsou nejvýznamnější dva horoskopy. Solární horoskop daného státu a horoskop vstupu Slunce do znamení Berana, tedy počátku Nového roku. V červenci 1997 pořád ještě platil solár z roku 1996, ve kterém se nacházel ve čtvrtém domě Saturn v opozici na Venuši v domě desátém. Z této konstelace lze usuzovat mimo jiné na obtížnou situaci zemědělců, vlastníků půdy a nemovitostí. Pravděpodobné velké materiální škody, způsobené extrémy počasí je možno zase vyčíst z konjunkce Urana s Neptunem ve druhém domě, které se nacházela v disharmonickém spojení se Sluncem a Merkurem. Tyto předpoklady jsou potvrzeny opozicí Marse v Panně na Venuši v Rybách z druhého do osmého domu horoskopu Nového roku.

Takový tedy byl z astrologického hlediska rok 1997 a jaký je a bude letošní rok ? Vždy na počátku kalendářního roku uveřejňuji v Astru orientační celoroční prognózu, ve které jsem předpokládal záplavy koncem února. Skutečně k nim došlo, mnoho řek se vylilo z břehů, ale škody se ani zlomkem neblížily roku 1997. Sice se např. vylilo Labe u Ústí nad Labem a byla úplně zaplavená výpadovka do Prahy, ale silnice nebyla nijak dramaticky poničená. Stejná konstelace - tranzitující Neptun v opozici na Neptuna republiky - se projeví i v srpnu letošního roku... Solár pro letošní rok ( vypočtený pro říjen 2001 ) má stejně jako v roce 1997 Saturna ve čtvrtém domě, ale v opozici na Pluta a v kvadratuře na Lunu. Horoskop astrologického Nového roku rovněž vykazuje poškození druhého a osmého domu. ( Pluto v opozici na Lunu a v kvadratuře na Merkura ). Takže jsou tu předpoklady pro živlové pohromy většího rozsahu. Oproti roku 1997 jsou však oba důležité horoskopy výrazně harmonizovány silnými vazbami Venuše, která v případě soláru má konjunkci s Merkurem, trigon se Saturnem i Uranem, v novoročním horoskopu pak uzavírá trigon s Plutem a sextil s Lunou !

Jak to tedy dopadne ?! I když astrologie rozhodně není jasnovidectví a nelze stanovit přesnou budoucnost, je možné říci na základě zmíněných argumentů, že je zde zvýšené riziko záplav, a to zejména v srpnu ( tranzitující Neptun v opozici na Neptuna republiky, tranzitující Jupiter v kvadratuře na Slunce republiky, tranzitující Uran v opozici na Saturna republiky ). Domnívám se však, že nebudou takového rozsahu a doprovázené takovými škodami jako v roce 1997, Venuše bude stát při nás. Neptun bude nepříznivě ovlivňovat dění v naší republice ještě v prosinci, ale to obvykle u nás tolik neprší. Závěrem bych chtěl podotknout, že tento článek píši v předvečer Medarda, kdy je nebe úplně zatažené a lije, což mi možná sugeruje chmurnější vyhlídky než jaké doopravdy jsou.Ing. Richard Stříbný, Nerudova 39, 118 00 Praha 1, tel: 604 506 098, 241 441 141, skype: zrozenec , e-mail: richard@stribny.cz
Design by Vanavi.com
Doporučujeme: Astrologická společnost ČR