Sedmý světový astrologický kongres

Od 1. do 4. června tohoto roku se konal ve švýcarském Lucernu již sedmý Světový astrologický kongres, který je pořádán tradičně manželi Bruno a Louisou Huberovými - řediteli Astro-psychologického institutu v Adliswilu (API) jednou za čtyři roky. Tedy vlastně býval jimi pořádán, protože pan Bruno Huber zemřel na počátku tohoto roku, a tak s tímto velmi náročným úkolem pomohli paní Louise Huberové další slavní švýcarští astrologové Claude Weiss a Ueli Sauter. A již předem musím říci, že - až na drobné výjímky - se svého úkolu zhostili na výbornou. Vše klapalo s tradiční švýcarskou přesností, a když došlo k nečekaným změnám, kterým se žádný tak velký kongres nevyhne, byli všichni účastníci ihned informováni. S kolegou Zdeňkem Bohuslavem jsme užasli při pohledu na plný sál při zahajovací přednášce, bylo tam snad 1500 až 2000 delegátů z celého světa. Kongres se konal v krásném prostředí v novém Kulturním a kongresovém centru na břehu lucernského jezera.

Přednášky a semináře (workshopy)

Program kongresu byl velmi náročný, trval od deváté hodiny ranní do desáté hodiny večerní a nebylo přitom výjímkou, že současně probíhalo šest přednášek či seminářů, takže nebylo v silách jednoho člověka vše stihnout. Sešla se zde vskutku kosmopolitní společnost - lektoři i delegáti byli snad ( podle Louisy Huberové ) z 50 zemí světa. Tento počet však mohl být ještě vyšší, neboť jak nám sdělila paní Huberová, přísné švýcarské úřady nedaly víza ruským, ukrajinským a albánským astrologům, i když se za ně zaručila. Zato naše republika je zřejmě již zařazována do Evropy, protože nás na žádných hranicích při průjezdu autem ani nekontrolovali.

V průběhu kongresu se konalo na osmdesát přednášek a seminářů z nejrůznějších astrologických směrů, takže si téměř každý mohl přijít na své. Většina přednášek byla simultánně tlumočena do němčiny a do angličtiny. Já jsem si vybíral zejména přednášky z astro - medicíny, burzovní a ekonomické astrologie, mundánní astrologie, tedy z oblastí, kterých si všímá spíše tradiční astrologie, ale zúčastnil jsem se i řady přednášek astropsychologických. Zmíním se pouze o několika přednáškách a přednášejících, kteří mne zaujali, protože kdybych měl popsat všechny své dojmy, vyplnilo by to celé číslo Astra.

Kongres zahájila svou přednáškou hlavní pořadatelka Louisa Huberová a nazvala ji Astrologie 2000-symbolický jazyk nové éry. Hlavní myšlenkou tohoto filosoficky laděného projevu bylo, že řeč symbolů - astrologie - by měla sloužit jako nástroj porozumění mezi jednotlivci i národy, protože její jazyk je poměrně snadno pochopitelný lidem z nejrůznějších kultur.

Zajímavou úvahu na téma " Kdyby astrologie mohla řídit svět …" přednesl profesionální astrolog Jeff Jawer z Redmondu ve státě Washington, USA. Podle jeho názoru na tuto možnost nejsou astrologové připraveni a je lepší, když zůstanou pouze v roli poradců a nikoliv vůdců. Jeden z důvodů, kterými tento názor podpořil, byl statistický průzkum mezi obyvateli USA, zda astrologii berou jako nástroj poznání či ne. I když renomé astrologie a astrologů v USA stoupá - v 70.letech v ní věřilo 17 % a nyní již 37 % - není to tak všeobecně příjímaný nástroj člověka jako věda ! V této souvislosti mne napadlo, jak by asi dopadl tento průzkum v České republice ? Asi bychom byli rádi, kdybychom dopadli jako USA v sedmdesátých letech… Padesátiletá pauza, kdy astrologie byla nejprve u fašistů a posléze u komunistů v nemilosti, se na vývoji společenského vědomí neblaze podepsala.

Další, kdo mne na tomto kongresu zaujal, byla Jane Lee Lehmanová, tradiční astroložka z Malabaru na Floridě, která tu měla dvě přednášky - první na téma Druhý dům a životní finanční plánování a druhou nazvala Dlouhověkost : Můžeme ji předvídat, a co s tím můžeme dělat ? Obě měly výbornou úroveň a byly proloženy spoustou konkrétních příkladů a informací, které jsou využitelné v denní praxi astrologa a prozrazovaly, že tato sympatická nenápadně vyhlížející paní středního věku má velmi bystrý mozek a rozsáhlé znalosti nejen současné, nýbrž i středověké astrologie, jejíž myšlenky se snažila zdařile převést do dnes využitelné podoby. Namátkou uvedu pár myšlenek z první přednášky týkající se finančních záležitostí člověka : druhý dům osobního horoskopu představuje možnost finančních zisků skrze vlastní práci, čtvrtý dědictví půdy, pátý spekulativní zisky ( gambling i burza ), osmý dědictví a odkazy, jedenáctý bohatsví získané protekcí. Možné ztráty pak rozdělila následujícím způsobem : druhý dům reprezentuje poplatky, pátý ztráty ze spekulací a her, osmý poukazuje na daně a ztráty partnerovy, jedenáctý dům pak na ztráty darů. Na několika příkladech bohatých i chudých lidí pak předvedla rozbor jejich horoskopu z hlediska finančního a pokusila se i o prognózu. V druhé přednášce pak použila modifikovaných pouček středověké astrologie k pokusům o zjištění životní síly či délky života člověka. Co se však týká délky života, tak na konci přednášky paní Lehmanová přiznala, že jí to vychází jen ve 20 % případů ?! (Podle mého názoru není možné přesnou délku života určit už z toho důvodu, že člověk si sám svými činy a myšlenkami modifikuje průběh budoucích dějů a tedy i délku života ). Ve své přednášce také uvedla, že podle statistických průzkumů žijí v USA nejdéle lidé se Sluncem ve znamení Býka a Štíra, nejkratší dobu pak Blíženci a Panny.

Nepřehlédnutelnou a nepřeslechnutelnou postavou kongresu pak byl Noel Tyl z Fountain Hills v Arizoně, USA. Tento obr měřící okolo dvou metrů a vážící odhadem jeden a půl metráku je navíc bývalým operním pěvcem, takže má dunivý ba přímo ryčný hlas. Lidem v prvních desíti řadách musely praskat na jeho přednáškách ušní bubínky, já jsem seděl asi ve dvacáté řadě a měl jsem pocit, že snad ohluchnu ! Na jeho přednáškách se nedalo ani zamhouřit oko, zatímco u jiných lektorů se tu a tam ozývalo spokojené pochrupování unavených delegátů. Noel Tyl měl dvě přednášky, které nazval Kreativní astrolog 21. století a Astrologie kritických nemocí - varovné konstelace v horoskopu. Mne více zaujala druhá - astromedicínská přednáška, ve které předvedl deset horoskopů světových celebrit a jejich zdravotních obtíží - od nejrůznějších druhů rakovin až po nemoci kardiovaskulární, alkoholismus či narkomanii. Působil zkušeně a přesvědčivě, však také hned v úvodu prohlásil, že vypočítal a vyložil dosud na 30000 horoskopů ! Při diagnóze i prognóze nemocí používal klasických metod, např. tranzity, direkce a solární horoskopy. Zavedl však jednu novinku a tou je používání úhlu 165° tzv. quindecilu, který má být pro zdraví obzvláště nebezpečný.

Opak Noela Tyla pak byl Raymond Merriman president Merrimanovy obchodně analytické společnosti z Farmington Hills v Michiganu, USA. Tento drobný, decentní a klidně mluvící burzovní astrolog měl mimořádně zajímavou přednášku na téma : Časování na burze - Geokosmické korelace planetárních cyklů s vývojem cen akcií. Protože tato přednáška byla přímo nabitá fakty, rozdal Ray Merriman přítomným svou přednášku již vytištěnou. Vzhledem k složitosti tohoto tématu budu referovat o burzovní astrologii na půdě Astrologické společnosti ČR. 

Nemohu se také nezmínit o českém světoběžníkovi prof. Stanislavu Grofovi, prominentním psychologovi, tvůrci terapeutické metody holotropního dýchání, který nyní působí v Mill Valley v Kalifornii. Měl zde několik přednášek, ve kterých mluvil o svých výzkumech lidského vědomí v souvislosti s astrologií. Mimo jiné prohlásil, že budoucnost psychologie spatřuje ve spolupráci s astrologií a naznačoval analogie čtyř perinatálních matric s působením určitých planet. 

Astrologa, kterého bych chtěl zejména vyzvihnout, a který na mne udělal největší dojem - Nicholase Campiona - jsem si nechal na závěr. Tento bývalý historik z Bristolu ve Velké Británii je znám i českým čtenářům ze své přehledné Praktické astrologie, ale napsal i další velmi dobré knihy týkající se historie astrologie či jejich mundánních oblastí, namátkou mohu jmenovat Knihu světových horoskopů, kde jsou přehledně řazeny horoskopy téměř všech států světa a některých klíčových geopolitických událostí. Mimochodem tato kniha se nalézá v knihovně Astrologické společnosti ČR, kde si ji členové AS mohou vypůjčit. Nick Campion přednášel jednak na téma Porozumění světu - mundánní předpovědi dřívějška a současnosti a další přednášku nazval Do nekonečna - astrologické kontemplace na počátku nového milénia. Obě přednášky byly doslova prošpikovány zajímavostmi z historie astrologie, kde byl např. předveden nejstarší dochovaný osobní horoskop člověka - syna babylonského velmože Shuma - usa z roku 410 před naším letopočtem. ( O tomto horoskopu se chystám napsat článek do Astra ). Také rozebíral horoskop Římské říše či horoskop stvoření světa dle protestantské bible atd. Dal nám také možnost nahlédnout do jeho způsobu uvažování při vyhotovování predikcí pro státy, národy nebo politické strany. Přesto, že to je astrologická celebrita světového významu, působil střídmým a skromným dojmem a navíc se s námi po skončení svých přednášek ochotně bavil a vyjasňoval věci, kterým jsme plně neporozuměli.

Na Sedmém světovém astrologickém kongresu vystoupili i další významní světoví astrologové známí českým čtenářům astrologické literatury např. Liz Greene, Hermann Meyer, Karen Hamaker-Zondag či Lianella Livaldi Launová.

Celý kongres byl samozřejmě pojat i komerčně a bylo zde možno zakoupit kromě stovek knih na nejrůznější astrologická témata také astrologické krášlicí prostředky, astro-medicínské prostředky, umělecká díla na astrologická témata, praktické magnetické tabule, na kterých se dají sledovat tranzity či direkce atd. Bohatý astrologický fanatik by zde mohl utratit statisíce…

Ke konci kongresu se konalo setkání delegátů, kde zástupci jednotlivých zemí mluvili o astrologickém životě v těchto státech. O astrologických společnostech, o astrologických školách a časopisech. Kolega Zdeněk Bohuslav, předseda AS, promluvil o dění v Astrologické společnosti ČR, o naší Škole tradiční astrologie a o časopise Konstelace, který vychází asi v 500 kusech 2 až 4 krát ročně. Já jako předseda sekce profesionálních astrologů AS ČR jsem řekl pár slov o situaci profesionálních astrologů u nás, řekl jsem o našich pravidelných relacích v rádiích, v televizi a nakonec jsem všechny šokoval, když jsem řekl jen tak mimochodem, že píšu pravidelně do astrologického týdeníku (!!!) Astro, který vychází v nákladu 50000 výtisků. Nikdo mi nechtěl věřit, protože maximální periodicita je u astrologických časopisů měsíc, většinou však dva a více, přičemž počet výtisků zpravidla nepřesahuje pár tisíc ! Uvěřili, až když jsem jim rozdal pár čísel Astra, ale stejně přitom nevěřícně kroutili hlavou. Inu marná sláva, máme holt v naší malé republice světovou astrologickou raritu…



Ing. Richard Stříbný, Nerudova 39, 118 00 Praha 1, tel: 604 506 098, skype: zrozenec , e-mail: richard@stribny.cz
Design by Vanavi.com
Doporučujeme: Astrologická společnost ČR